Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-07-31 22:45:57
Autor zdjęcia/źródło: Marcus Spiske / Unsplash
Strach przed owsikami spędza sen z powiek niejednej mamie. Jak można zarazić się tymi pasożytami? Czy występują u niemowląt? Jak chronić dziecko przed owsikami i jednocześnie nie zabraniać mu zabawy z innymi dziećmi?
Owsiki czyli fachowo owsik ludzki (Enterobius vermicularis) to robak pasożytniczy typu nicieni, żerujący wyłącznie w organizmie człowieka - w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego.
Pojawienie się owsików w organiźmie dziecka objawia się dość charakterystycznymi objawami. Do tych najbardziej oczywistych należą:
- zgrzytanie zębami
- spanie na brzuchu z uniesioną pupą
- spacery nocne po łóżku
- swędząca i podrażniona pupa
- zaparcia i bóle brzucha,
- nudności,
- wysypka i świąd,
- nocne wybudzenia z płaczem i mocne wymachy nóżkami
- marudność, szybkie denerwowanie się,
- kłopoty z koncentracją,
- czasem nadmierna senność w ciągu dnia (skutek źle przesypianych nocy).
Podejrzewając zarażenie się owsikami przez dziecko, możemy przed wizytą lekarską jeszcze sprawdzić, czy w okolicy okołoodbytniczej dziecka nie widać gołym okiem larw tego pasożyta - charakterystycznych, białych niteczek. Można je zobaczyć wieczorem lub nad ranem, choć nie zawsze są widoczne. Podobnie obecność larw w kale dziecka nie zawsze jest widoczna, choć jest to pierwszy jaskrawy dowód na zakażenie pasożytami.
Uwaga! To bardzo ważne, by po rozpoznaniu objawów jak najszybciej podjąć leczenie - przy dużym namnożeniu larw i obniżonej odporności dziecka, owsica może doprowadzić do poważnych zahamowań w rozwoju fizycznym i psychicznym!
Popularnie mówi się, że owsiki to "choroba brudnych rąk". Dlatego szczególnie podatne na tego pasożyta są małe dzieci, nieświadomie wkłądające brudne rączki lub przedmioty do buzi. Zarazić można się również od innego dziecka dotkniętego owsicą - wystarczy nawet krótki, bezpośredni kontakt fizyczny. Bardzo ważna jest dlatego higiena rąk - po każdym pobycie w piaskownicy, na podwórku i tuż przed jedzeniem należy bezwzględnie dopilnować dziecko, aby dokładnie umyło rączki. Malutkim dzieciom myjemy ręce sami lub - jeśli nie ma innej możliwości, przemywamy dłonie mokrą chusteczką. Starszym dzieciom (powyżej 2 lat) w podróży lub na pikniku możemy podać żel antybakteryjny do rąk.
Owsiki to choroba pasożytnicza spopularyzowana raczej w gronie starszych niż niemowlęta dzieci. Największą grupę ryzyka stanowią 2-latki - jeszcze zbyt małe, by nie brać do buzi brudnych przedmiotów i pamiętać o higienie rąk, a wystarczająco duże by bawić się w piaskownicy z innymi dziećmi. Na tę grupę wiekową trzeba zwrócić szczególną uwagę przy profilaktyce czystych rąk. Owsica u niemowlaków raczej nie ma prawa wystąpić, o ile dziecko nie bawiło się bezpośrednio w piachu (intensywnie), wkładając przy tym często rączki do buzi, lub nie miało kontaktu z zarażonym owsicą starszym dzieckiem.
Owsiki i ich następstwo czyli owsica (enterobioza), rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Przede wszystkim w przypadku podejrzeń zakażenia owsikami, należy jak najszybciej skonsultować sie z lekarzem pediatrą. Po potwierdzeniu diagnozy wyda on odpowiednie zalecenia medyczne dostosowane do wieku i wagi dziecka. W żadnym wypadku nie należy leczyć dzieci samodzielnie! Dawki leków i sposób ich podawania musi być bardzo precyzyjnie skorelowany z konkretnym dzieckiem. W trakcie leczenia nie nalezy również posyłać dziecka do przedszkola. Kwarantannie i leczeniu powinni poddać się również wszyscy domownicy (pasożyty przenoszą się bardzo szybko również na dorosłych). Podczas leczenia należy bardzo dokładnie wysprzątać i odkazić wszystkie sprzęty codziennego użytku, wysprzątać cały dom i dokładnie wymyć i odkazić wszystkie zabawki (najlepiej w roztworze z tabletką do odkażania bez spłukiwania).
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.